INFORMACJE DLA PACJENTÓW

Ośrodek Badań Klinicznych

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie w zakresie badań klinicznych współpracuje z jedną najszybciej rozwijających się w branży organizacją zajmującą się zarządzaniem oraz prowadzeniem projektów badawczych, firmą KO-MED Centra Kliniczne.

KO-MED Centra Kliniczne to nowocześnie, prężnie działająca i stale rozwijająca się sieć ośrodków badań klinicznych własnych oraz partnerskich, działająca na rynku polskim od ponad 20 lat. W jej ośrodkach przeprowadzone zostało ponad 100 badań klinicznych od II do IV fazy, głównie z zakresu: alergologii, chirurgii, dermatologii, diabetologii, gastroentorologii, kardiologii, nefrologii, neurologii, onkologii, ortopedii, pulmonologii, reumatologii, szczepionki, urologii czy chorób metabolicznych. Ośrodki Badań Klinicznych KO-MED gwarantują bezpieczeństwo prowadzonych badań oraz wysoką jakość, a na pierwszym miejscu zawsze stawiają pacjenta i jego dobro. Metody badawcze dostosowane są do standardów medycznych, etycznych i naukowych panujących na całym świecie.

Badania nad nowymi lekami

Badania kliniczne to dla wielu chorych jedyna możliwość uzyskania innowacyjnego leczenia i dostępu do nowych leków, które nie są jeszcze dostępne na rynku farmaceutycznym. Bez wątpienia to właśnie pacjenci najwięcej korzystają na badaniach klinicznych, a jednocześnie to właśnie oni odgrywają
w nich kluczową rolę. Dzięki badaniom klinicznym pacjenci mogą skorzystać z innowacyjnych terapii, zanim jeszcze staną się one powszechnie stosowane w leczeniu danej choroby.

Udział w badaniu klinicznym to dla pacjentów szereg korzyści, m.in.:

• szansa na udział w nowoczesnych i innowacyjnych metodach leczenia

• stały dostęp do opieki lekarza, który służy mu codzienną pomocą w czasie trwania badania

• szeroka diagnostyka i bezpłatne badania, często niedostępne w podstawowej lub nawet specjalistycznej opiece medycznej

• gwarancja leczenia międzynarodowym poziomie

• satysfakcja z udziału w powstaniu nowego leku, który może być pomocny wielu pacjentom

• zwrot kosztów dojazdu na wizyty kontrolne w trakcie udziału pacjenta w badaniu

• nierzadko zwrot innych uzasadnionych kosztów udziału pacjenta np. wyżywienia w trakcie dłuższych wizyt czy sprzętu medycznego.

Rocznie ponad milion nowych pacjentów rozpoczyna leczenie w ośrodkach badań klinicznych i tym samym aktywnie wpływa na opiekę zdrowotną zarówno własną, jak i pozostałych pacjentów a nawet pokoleń.

Przebieg badań klinicznych

Zaplanowanie i przeprowadzenie badania klinicznego podlega rygorystycznym wymogom. Warunkiem rozpoczęcia badania nad nowym lekiem jest jego akceptacja przez szereg instytucji takich jak Urząd Regulacji Produktów Leczniczych i Biobójczych, Centralną Ewidencję Badań Klinicznych, czy niezależną Komisję Bioetyczną. Badania kliniczne mogą przeprowadzać wyłącznie wyspecjalizowane placówki medyczne dysponujące wykwalifikowaną kadrą lekarską i personelem pomocniczym.

Zanim pacjent podejmie decyzję o udziale w badaniach klinicznych lekarz do którego się zgłosi, ma obowiązek bardzo skrupulatnie i dokładnie przedstawić szczegóły badania, korzyści ale również możliwe skutki uboczne działania podawanych leków. W trosce o minimalizację ryzyka, kwalifikację do badania klinicznego poprzedza szereg badań lekarskich i diagnostycznych. Nie każdy zatem, pomimo zainteresowania i chęci będzie mógł w takim badaniu uczestniczyć. Często też liczba pacjentów w poszczególnych badaniach jest ograniczona i tylko pierwsi pacjenci wstępnie zakwalifikowani do udziału będą mogli być włączeni do badania klinicznego.

Należy również pamiętać, że udział w badaniu klinicznym jest całkowicie dobrowolny, a niezbędnym warunkiem włączenia pacjenta do badania klinicznego jest podpisanie tzw. „Świadomej Zgody” na udział w takim badaniu. Jest to dokument zawierający szczegółowe informacje dla pacjenta chcącego uczestniczyć w danym badaniu. Pacjent w każdej chwili i na każdym etapie badania może wycofać swoją zgodę bez podawania przyczyny i bez żadnych konsekwencji.

Obszary terapeutyczne oraz leczone choroby

Badania kliniczne prowadzone są w szerokim zakresie wskazań terapeutycznych oraz jednostek chorobowych. Najczęściej spotykane przedstawiamy poniżej:

• Kardiologii (choroba wieńcowa, zawał, nadciśnienie tętnicze, arytmie)

• Endokrynologii i diabetologii ( cukrzyca t. 1 lub 2, polineuropatia, powikłania cukrzycowe)

• Chorób metabolicznych (otyłość, zaburzenia lipidowe)

• Neurologii (stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimer’a, choroba Parkinsona, udar, leczenie bólu)

• Gastrologii (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohn’a, jelito drażliwe)

• Dermatologii (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik)

• Onkologii (rak płuca, pęcherza, prostaty, piersi, sutka, żołądka, jelita i innych)

• Reumatologii (reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa, toczeń)

• Pulmonologii (astma, POChP)

Zgłoszenie udziału