Staszowski szpital liderem innowacji w 2014 roku

Kapituła konkursu ,,Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny 2014” przyznała Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie wyróżnienie w kategorii ,,Innowacyjny Szpital”.

W skład kapituły złożonej z najbardziej wpływowych osób świata medycyny, wchodzą m.in.: dr n. med. Marek Balicki – były minister zdrowia, dr hab. n. med. Marek Durlik – dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, dr n. med. Maciej Hamankiewicz – prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz – dziekan Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, były minister zdrowia i prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik – kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, a także prof. dr hab. Marian Filar z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu.

Kapituła doceniła działalność przyszpitalnego Ośrodka Badań Klinicznych, który sprawia, że pacjenci są leczeni bezpłatnie, według wysokich standardów, obwiązujących w leczeniu klinicznym na świecie. W uzasadnieniu decyzji o uhonorowaniu staszowskiego szpitala, stwierdzono, cyt. ,,Członkowie kapituły konkursu są przekonani, że wyróżnienie w kategorii: ,,Lider Roku w Ochronie Zdrowia 2014 – Innowacyjny Szpital”, zostało przyznane za najbardziej odpowiednie przedsięwzięcie”. Ośrodek Badań Klinicznych został oficjalnie otwarty w dniu 29 listopada 2013 roku. Stosowny dyplom ,,Lidera Innowacyjny Szpital”, dyrektor staszowskiej placówki dr n. med. Marek Tombarkiewicz odebrał podczas gali, jaka w dniu 14 stycznia br., odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie.

Oprócz staszowskiego szpitala, wśród 22 laureatów nagród głównych i wyróżnień, znaleźli się m.in.: ▪ w kategorii: Menedżer Roku 2014 w Ochronie Zdrowia: Krystyna Pieczyńska z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie i Wojciech Puzyna z Centrum Medycznego „Żelazna” w Warszawie, ▪ w kategorii: Lider Roku 2014 w Ochronie Zdrowia - działalność charytatywna: Fundacja Radia ZET, ▪ w kategorii: Lider Roku 2014 - zdrowie publiczne: Krajowe Centrum ds. AIDS, ▪ w kategorii Osobowość Roku 2014: Jerzy i Barbara Stuhrowie, ▪ W kategorii: Lider Roku 2014 - media i PR: Judyta Watoła i Dariusz Kortko za ,,Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga”. Nagrodą Specjalną Menedżera Zdrowia uhonorowano Zespół lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dr. Pawła Tabakowa za innowacyjny zabieg przeszczepu własnych komórek gleju węchowego, połączonego z rekonstrukcją rdzenia nerwu wszczepami z nerwów obwodowych.

Tekst: Jan Mazanka

Zdjęcia: