Przejdź do treści
KOMED
Unia Europejska - flaga
Otwórz okno modalne
Powiększ tekst: A A Awersja dla niedowidzących

Postęp w leczeniu chorych na stwardnienie rozsiane - najnowsze badania kliniczne

Stwardnienie rozsiane (SM) jest jedną z najczęstszych przewlekłych i nieuleczalnych chorób neurologicznych, która na ogół diagnozowana jest między 20. a 40. rokiem życia. W Polsce co druga osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim w tym przedziale wiekowym cierpi na SM. 

Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ odpornościowy organizmu atakuje swoją własną tkankę w błędnym przekonaniu, iż jest to obce ciało. Choroba powoduje powstawanie uszkodzeń w ośrodkowym układzie nerwowym m.in. w mózgu, rdzeniu kręgowym oraz nerwach wzrokowych, w wyniku czego osoba dotknięta SM doświadcza powoli utraty kontroli nad swoim ciałem, dotyczy to także zmysłu równowagi czy wzroku.

Objawy SM różnią się w zależności od osoby i mogą zmieniać się w czasie u tego samego pacjenta. Początkowo może wystąpić jeden z objawów SM, który na kilka miesięcy zostanie „uśpiony” bądź w ogóle się nie powtórzy. Objawy również mogą nasilić się w ciągu zaledwie kliku tygodni. Znaczące dla SM są rzuty choroby, czyli wystąpienie nowego objawu lub nasilenie dotychczasowego, które są nieprzewidywalne i mogą pojawić się bez jakichkolwiek wcześniejszych symptomów.

Jednym z pierwszych charakterystycznych symptomów występowania SM jest uczucie „mrowienia”, czyli drętwienie kończyn. Oznaką stwardnienia rozsianego może być również spowolnienie psychoruchowe. Chory zaczyna mieć problemy z chodzeniem wskutek osłabienia mięśni, niedowładu i drżenia kończyn oraz zaburzeń czucia. W miarę postępu choroby objawy mogą się nasilać powodując utratę zdolności poruszania się, a w następstwie odleżyny, osteoporozę czy miażdżycę. W następstwie SM pogarsza się również koordynacja, występują częste zawroty głowy, chory zaczyna widzieć podwójnie, obraz często jest zamazany, zamglony, nasila się ból oczu, zaostrzają się trudności w koncentracji uwagi, upośledzenie myślenia, problemy z pamięcią a także zaburzenia nastroju. Osoba dotknięta SM zaczyna egzystować w zwolnionym tempie. W porównywaniu do osób zdrowych następuje spowolnienie ruchów oraz mowy, chory z większą trudnością spostrzega i kojarzy fakty, zaczyna mieć problemy z podzielnością uwagi.

Nie ma jednej zidentyfikowanej przyczyny występowania SM. Zaobserwowano natomiast wiele wyznaczników wpływających na ryzyko pojawienia się choroby. Jednym z nich jest czynnik środowiskowy, który wskazuje na częstsze występowanie SM u osób mających niedobory witaminy D3 tj. takich, które mają obniżoną ekspozycję na światło słoneczne, u osób które przeżyły silny stres oraz palących tytoń. Z przeprowadzonych dotąd badań wynika, że SM może być chorobą genetyczną. Choroba często atakuje bliskich krewnych (rodzeństwo, rodziców, dzieci). Istotne znaczenie ma również wiek, w znacznej mierze choroba pojawia się u osób w wieku 20-40 lat oraz płeć – zdecydowanie częściej chorują kobiety niż mężczyźni.

Jeśli zauważyłeś u siebie, bądź bliskiej osoby podobne objawy, nie lekceważ ich. Jak najszybciej powinna zostać przeprowadzona konsultacja lekarska i wykonane odpowiednie badania w celu potwierdzenia choroby i rozpoczęcia leczenia.

Dla wielu chorych jedyną możliwością uzyskania innowacyjnego leczenia i dostępu do nowych leków staje się coraz częściej udział w badaniach klinicznych. Bez wątpienia to właśnie pacjenci najwięcej korzystają na badaniach klinicznych, a jednocześnie to właśnie oni odgrywają kluczową rolę w procesie wprowadzania nowoczesnych metod leczenia. Badania kliniczne, których głównym celem jest ocena skuteczności i bezpieczeństwa leków, to dla pacjentów szereg korzyści, takich jak dostęp do szczegółowych badań laboratoryjnych czy specjalistycznej opieki w trakcie, a często również po zakończeniu badania.

Rocznie około milion nowych pacjentów rozpoczyna leczenie w ośrodkach badań klinicznych i tym samym aktywnie wpływa na opiekę zdrowotną zarówno własną, jak i pozostałych pacjentów. Poprzez czynny udział w badaniach klinicznych pacjenci przyczyniają się w znacznym stopniu do rozwoju leków, które mogą pomóc nie tylko im samym ale również ich bliskim. Udział w badaniach klinicznych to dla wielu chorych dostęp do najnowocześniejszej medycyny w tym do leków, które nie są jeszcze dostępne na rynku farmaceutycznym. Stąd jest to często jedyna szansa i możliwość na wyleczenie bądź złagodzenie objawów choroby. Dodatkowym atutem uczestnictwa w badaniach klinicznych jest fakt, iż chory nie ponosi żadnych kosztów leczenia, a często zwracane są koszty dojazdów do Ośrodka, w którym badanie jest prowadzone.

Zanim pacjent podejmie decyzję o udziale w badaniach klinicznych, lekarz do którego się zgłosi, bardzo skrupulatnie i dokładnie przedstawia zalety, jak również możliwe skutki uboczne działania podawanych leków. Kwalifikację do badania klinicznego poprzedza szereg badań lekarskich i diagnostycznych. Osoby zakwalifikowane w trakcie badania pozostają pod stałą opieką zespołu lekarskiego. Wizyty lekarskie odbywają się w krótkich odstępach czasu. Pacjent może przystąpić do badań klinicznych tylko wtedy, gdy wyrazi na to pisemną zgodę. Uczestnik badania w każdej chwili może zdecydować o zakończeniu udziału w prowadzonym badaniu.

Dzięki pacjentom, którzy poddali się badaniom i procedurom wynikającym z udziału w programach badań klinicznych, już dziś wielu z nas może cieszyć się zdrowiem i dostępnością wielu innowacyjnych metod leczenia.

Jedną z wiodących firm prowadzących badania kliniczne w Polsce jest KO-MED Centra Kliniczne. Ośrodek KO-MED zlokalizowany jest na terenie staszowskiego szpitala na poziomie -1. Od kilku tygodni prowadzony jest tam również program dla chorych na stwardnienie rozsiane. Wielu pacjentów skorzystało już z możliwości leczenia, jednak placówka dysponuje jeszcze wolnymi miejscami dla nowych chętnych. W rozmowie z Prezesem firmy dr n. med. Markiem Koniecznym dowiedzieliśmy się, że KO-MED stawia na pierwszym miejscu pacjenta i jego dobro, głównie poprzez dostosowanie metod badawczych do standardów medycznych, etycznych i naukowych panujących na całym świecie.

Poza propozycją dla chorych na SM, ośrodek prowadzi aktualnie kilkanaście innych programów w takich schorzeniach jak: cukrzyca typu II, choroba wieńcowa (pacjenci po by-pass (CABG), balonikowaniu (PTCA), po zawale mięśnia serca), niewydolność serca, wysoki cholesterol, ciężka astma czy reumatoidalne zapalenie stawów. Zainteresowane osoby, znajomi lub członkowie rodziny zaproszeni są na bezpłatne porady lekarskie oraz badania kontrolne. Więcej informacji dotyczących prowadzonych programów badawczych, a także możliwości skorzystania z bezpłatnej opieki i leczenia można również uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 15 864 12 34 lub odwiedzając stronę internetową www.komed-ck.pl.

Źródło: 

www.echodnia.eu

    Postęp w leczeniu chorych na stwardnienie rozsiane - najnowsze badania kliniczne - 1