Nowe badania i nowe możliwości

W staszowskim szpitalu działa jedyna w województwie pracownia endosonografii. Badania umożliwiają bardzo szybką diagnozę schorzeń układu pokarmowego, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla pacjentów onkologicznych. Dziś zabiegowi endosonografii przyglądali się lekarze z całej Polski.

Pierwsze silne bóle brzucha Aneta Madej zaczęła odczuwać dwa lata temu. Lekarze sugerowali zapalenie żołądka, jako przyczynę podawali też nadmierny stres. Po wielu miesiącach okazało się, że powodem jest torbiel na trzustce. Pacjentka trafiła do szpitala w Warszawie. Kilka tygodni temu ból powrócił. Pacjentka zgłosiła się do staszowskiego szpitala, właśnie przygotowywana jest do zabiegu ultrasonografii endoskopowej. Najpierw jednak lekarze chcą wykluczyć zmiany nowotworowe przewodu pokarmowego. Wyposażone w specjalną głowicę urządzenie pozwala na zbadanie chorych narządów dużo dokładniej niż tradycyjne usg czy tomograf. W staszowskiej lecznicy będą także prowadzone badania naukowe nad schorzeniami układu pokarmowego. To jedyna taka pracownia w regionie i zaledwie jedna z kilkunastu w Polsce. Tymczasem w wielu szpitalach brakuje nie tylko odpowiedniego sprzętu ale też specjalistów. Dziś na szkolenia z endosonografii przyjechało tu blisko 60 lekarzy z całego kraju. Do tej pory w Staszowie przeprowadzono już około 60 -ciu badań przełyku, żołądka, trzustki, dróg żółciowych.

Źródło:

kielce.tvp.pl