Przejdź do treści
KOMED
Unia Europejska - flaga
Otwórz okno modalne
Powiększ tekst: A A Awersja dla niedowidzących

Program Rozwoju Ogólnopolskiej Sieci Ośrodków Telerehabilitacji Słuchowej

Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Rozwój cywilizacji spowodował, że szeroko pojęta komunikacja międzyludzka oraz wymiana i dostęp do informacji zaczęły pełnić kluczową rolę. Mówi się obecnie o erze komunikacji, którą tworzą między innymi nowe technologie łączności i przekazu informacji, takie jak: radio, telewizja, telefon, Internet. Dostęp do informacji oraz możliwość korzystania z nowoczesnych technologii informatycznych mogą być poważnie ograniczone lub wręcz uniemożliwione w przypadku istnienia uszkodzenia słuchu.

Dzięki opracowaniu nowych metod chirurgicznych oraz nowoczesnych protez słuchowych, np. implantów ślimakowych, współczesna medycyna jest w stanie przywrócić zdolność do słyszenia coraz większej grupie pacjentów. Dalsze wykorzystanie tej możliwości wymaga jednak intensywnej rehabilitacji, która prowadzi do zmniejszenia problemów komunikacyjnych w życiu codziennym. Rehabilitacja słuchowa jest procesem długotrwałym i pracochłonnym, wymagającym dużego zaangażowania, kompleksowej wiedzy, doświadczenia oraz ciągłości opieki. Jednym z jego najistotniejszych etapów jest dobór parametrów pracy protezy słuchowej. Optymalne dopasowanie systemu implantu jest niezbędne, aby możliwe było prawidłowe przekazanie dźwięków otoczenia, w tym mowy, do drogi słuchowej pacjenta.

Zastosowanie wspomnianych metod leczniczych oraz przeprowadzenie skoordynowanego procesu rehabilitacji wymaga ścisłej współpracy doświadczonych specjalistów z wielu dziedzin nauki i medycyny, w tym: lekarzy, inżynierów klinicznych, protetyków słuchu, logopedów, pedagogów, psychologów i innych. Takim zespołem specjalistów dysponuje Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, gdzie przeprowadza się ponad 200 000 konsultacji specjalistycznych rocznie. Opieka w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu często uzupełniana jest terapią logopedyczną prowadzoną w miejscu zamieszkania pacjenta, jednak ograniczony przepływ informacji utrudnia zastosowanie spójnej terapii.

Wizyty w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu dla wielu pacjentów wiążą się z długą i czasochłonną podróżą. Pacjent, a często jest to małe dziecko, przybywający na wizytę jest zmęczony podróżą, co niekorzystnie wpływa na jego możliwości skupienia się i wiarygodne wykonanie badań. To z kolei negatywnie rzutuje na efektywność prowadzonej terapii i powoduje, że informacje uzyskane od pacjenta podczas badań i konsultacji są obarczone ryzykiem błędu oraz znacznie utrudniony jest optymalny dobór parametrów pracy protez słuchowych. Konieczność przyjazdu pacjenta do Instytutu wiąże się również z kosztami podróży, które w wielu przypadkach są dużym obciążeniem dla jego rodziny.

Strona www: 

http://telefitting.ifps.org.pl/